Obniżenie kosztów i skrócenie czasu digitalizacji procesów dzięki technologii low -code.
Gwałtowna zmiana sposobu pracy na zdalną i hybrydową przyśpieszyła konieczność zastosowania rozwiązań low-code, dzięki którym możliwe jest jeszcze szybsze tworzenie elektronicznych procesów biznesowych czy wręcz całych aplikacji.
Konieczność digitalizacji procesów i dokumentów w dobie pracy zdalnej stała się faktem. Według raportu Gartnera wzrost rynku i zastosowań rozwiązań low-code z roku na rok wzrasta o ponad 20% a w 2021 osiągnął wartość ponad 5,8 mld $.
„Chociaż tworzenie aplikacji przy wykorzystaniu low-code nie jest niczym nowym, zbieg cyfrowych zakłóceń, hiperautomatyzacji i rozwoju biznesu doprowadziło do napływu narzędzi i rosnącego popytu” – powiedział Fabrizio Biscotti, wiceprezes ds. badań w firmie Gartner.
Przyśpieszenie prowadzenia biznesu oraz zmiana jaka nastąpiła choćby w ostatnich dwóch latach spowodowała, że oczekiwania skrócenia czasu dostarczania gotowych rozwiązań IT bardzo się zaostrzyły.
Dzisiaj dotyczą one nie tylko rozwiązań klasy ERP, CRM czy HR ale również, a może przede wszystkim, budowania cyfrowych ścieżek przepływu procesów biznesowych BPM (Business Process Management) w przedsiębiorstwach oraz między nimi. Do tego dochodzi chęć utrzymania jak najniższych kosztów tworzenia tego typu procesów oraz późniejszego ich rozwoju i utrzymania.
Należy zauważyć, że dynamiczny rozwój chmury oraz modelu SaaS (software-as-a-service) już spowodował, że duża część klientów rozpatruje tylko taki model korzystania z aplikacji i systemów. To z kolei sprzyja zastosowaniu technologii low-code oraz zdalnego wdrażania rozwiązań przez dostawców.
W tej chwili na rynku jest już wiele dojrzałych rozwiązań klasy low-code, dzięki którym można szybko, łatwo i tanio opracować elektroniczny przepływ procesów i dokumentów czy zbudować praktycznie dowolne aplikacje. Projekt i tworzenie aplikacji były niegdyś domeną zarządzaną przez zespoły IT. Teraz są realizowane w ścisłej współpracy między IT a użytkownikami biznesowymi. Dzięki temu możliwy jest zwinny i iteracyjny model pracy, co znacznie zmniejsza czas cyklu tworzenia aplikacji, a także ułatwia szybsze wprowadzanie zmian do istniejących aplikacji.
Wyzwaniem są zasoby ludzkie, które profesjonalnie przeprowadzą szybką analizę oczekiwań, dobiorą najlepsze komponenty i wdrożą je u klienta. Tu odpowiedzią są dostawcy, którzy posiadają już doświadczenie oraz sprawdzone w ostatnich 3 latach sposoby prowadzenia projektów i dostarczania rozwiązań w sposób zdalny.
Podsumowanie:
Dzięki zastosowaniu rozwiązań digitalizacji procesów w oparciu o technologię low-code osiąga się konkretne korzyści:
- poprawę produktywności procesów wewnętrznych dzięki digitalizacji i zaoszczędzeniu czasu pracowników,
- uniknięcie wykonywania żmudnych i powtarzalnych prac, co pozwala poświęcić czas na pracę o wyższej wartości,
- skrócenie czasu obsługi procesów wewnętrznych i zewnętrznych co przekłada się na obniżenie kosztów,
- zwiększenie bezpieczeństwa dokumentów oraz danych przedsiębiorstwa,
- zwiększenie jakości obsługi klientów i dostawców,
- skrócenie czasu wdrażania zmian,
- obniżenie czasu i kosztów tworzenia rozwiązań i aplikacji.